SJL:n tukihaku U9-U12 ikäluokille 19.9.-5.10.
Kiekko-Vantaa Itä ryJulkaistu: 19.09.2022 00.00

SJL:n tukihaku U9-U12 ikäluokille 19.9.-5.10.

2022 SYKSYN TUKIHAKU

Tukea jääkiekkoharrastamisen kustannuksiin – Ikäluokkien U9-U12 hakuaika 19.9.-5.10.2022 SYKSYN HAKU – IKÄLUOKAT U9-U12

Hakuaika: 19.9.-5.10.2022

Päätökset: 18.11.2022 mennessä

Maksu: 16.12.2022 mennessä

Tukisummat on porrastettu ikäluokittain: U9-U10/200 €, U11-U12/300 €.

Syksyn haun yhteydessä tukea voidaan myöntää enimmillään yhteensä 100 000 euroa. Tuki kohdistetaan kauden 2022–23 kausimaksuihin.

KRITEERIT TUEN MYÖNTÄMISELLE (PELAAJAT):

Perheen työttömyydestä, sairauksista, lasten runsaslukuisuudesta tai muusta toimeentuloon vaikuttavista syistä johtuvat taloudelliset haasteet.

KRITEERIT TUEN MYÖNTÄMISELLE (PELAAJIEN SEURAT):

Seuralla tulee olla suunnitelma ko. ikäluokkien valmentajien koulutuksesta ja siitä, kuinka nämä ovat mukana Jääkiekkoliiton valmentajalisenssijärjestelmässä. Lisäksi seuralta edellytetään toimenpiteitä uusien harrastajien rekrytoimiseksi ja harrastuskustannusten kurissa pitämiseksi seuratasolla. Seuran tulee olla sitoutunut Kunnioita Peliä -ohjelmaan ja viestiä aktiivisesti Et ole yksin -palvelusta.

NÄIN TUKIHAKU ETENEE

Seuroille toimitetaan linkki hakukaavakkeeseen syys-lokakuun vaihteessa. Seuran vastuuhenkilöt informoivat tukien hausta ko. ikäluokkien perheitä ja kokoavat tukea hakevilta perheiltä hakemukseen tarvittavat tiedot. Hakuaika päättyy perheiden osalta 5.10., jonka jälkeen seura täyttää jokaisesta hakijasta oman kaavakkeen 9.10. mennessä. Myöhässä tulleita hakemuksia oteta käsittelyyn. Päätökset tiedotetaan seuroille 18.11. mennessä ja maksu suoritetaan pelaajan seuran tilille 16.12. mennessä.

Vanhempien ikäluokkien (U13-U18) tukien haku tapahtuu talvella 2023.


Usein kysytyt kysymykset tukien hakuun liittyen

1) KUMPI MÄÄRÄÄ MAKSETTAVAN TUEN SUMMAN, PELAAJAN IKÄ VAI SARJA, JOSSA HÄN PELAA?

Tuki määräytyy aina pelaajan iän mukaan riippumatta siitä, minkä ikäluokan sarjassa pelaaja pelaa.

2) MIHIN TARKOITUKSIIN SAATUA TUKIRAHAA VOI KÄYTTÄÄ?

Tuet on tarkoitettu käytettäväksi vain ja ainoastaan kausimaksuihin. Tuki maksetaan ensin seuran tilille ja tämän jälkeen joukkue kohdistaa tuen pelaajan maksuihin seurassa sovitun käytännön mukaan.

3) MINNE TUKI MAKSETAAN PELAAJAN VAIHTAESSA SEURAA TUKIHAUN AIKANA?

Mikäli asiasta ei erikseen ilmoiteta, maksetaan tuki aina hakemuksessa ilmoitetulle seuran tilille. Jos pelaaja vaihtaa seuraa, tulee seuran ilmoittaa aluepäällikön kautta muuttuneet maksutiedot ennen tukien maksamista. Tuki on aina pelaajakohtainen.

4) TARVE TUELLE TULI VASTA HAUN PÄÄTYTTYÄ – VOIKO TUKEA HAKEA MUINA KUIN ILMOITETTUINA AIKOINA? Valitettavasti ei voi. Määriteltyjen hakuaikojen ulkopuolella tulleita hakemuksia ei käsitellä, tämä koskee myös myöhässä tulleita hakemuksia. 5) KENELTÄ VOIN KYSYÄ LISÄÄ TUKIHAUSTA? Jokaisessa seurassa tulee olla vastuuhenkilö, joka auttaa pelaajia ja pelaajien vanhempia mahdollisten lisäkysymysten kanssa. Mikäli vastuuhenkilö ei osaa vastata perheiden kysymyksiin, selvittää hän vastaukset oman aluepäällikön kautta – perheet eivät siis asioi suoraan Jääkiekkoliiton kanssa.